niedziela, 14 lutego 2021

Ciasto marchwkowe. Idealne na każdą okazję

Gdy delikatny aromat pomarańczy i cynamonu w chłodniejszy wieczór napełnia nasze mieszania, od razu robi się radośniej i przyjemniej. I to za sprawą tak prostego przepisu na ciasto marchewkowe.

Ciasto marchewkowe o cudownym aromacie pomarańczy i cynam



Składniki:


Ciasto
270 gr. cukru
400 gr. marchewki
Potarta skórka z jednej pomarańczy
4 jaja
230 gr. oleju
250 gr. mąki
1/2 łyżeczki soli
2 płaskie łyżeczki cynamonu
2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
2 płaskie łyżeczki proszu do pieczenia

Krem

300-500 gr. serka typu mascarpone lub filadelfia
50 gr. masła 
125 gr. cukru pudru
Pół szklanki soku z pomarańczy
Potarta skórka pomarańczy do ozdoby


Sposób przygotowywania:


1. Do naczynia misującego wsypujemy cukier i ucieramy skórkę z jednej pomarańczy (możemy też wrzucić w kawałkach, ale bez tej białej skórki).

2. Miksujemy razem cukier ze skórką - czas: 6 sekund, obroty: 10.

3. Dorzucamy pokrojoną na mniejsze kawałki, obraną marchewkę i wszystkie inne składniki ciasta (jaja, olej, mąkę, sodę, proszek do pieczenia, cynamon, sól). Wszystko najpierw miksujemy czas: 5 sekund obroty: 5. Marchewka powinna być rozdrobiona, ale wyraźnie widoczna.

4. Mieszamy na programie "Wyrabianie ciasta" (lub obrotach wstecznych - 3) przez dwie minuty.

5. Ciasto wylewamy na kwadratową blachę wysmarowaną tłuszczem i lekko obsypaną mąką (lub wyłożoną papierem do pieczenia).

6. Pieczemy przez 40 minut w temperaturze 180 stopni. UWAGA! Piekarnik musi być do tej temperatury rozgrzany, gdy wkładamy ciasto.

7. Po upieczeniu wyciągamy ciasto z piekarnika i czekamy aż ostygnie, żeby nałożyć na nie krem-polewę.


Jak robimy krem
Jeśli nie mamy cukru pudru to przygotowujemy go w termomikserze (cukier ucieramy przez 5 sekund na maksymalnych obrotach - przesypujemy do jakiegoś naczynia).

Do naczynia misującego wrzucamy serek, masło, wlewamy sok z pomarańczy i wsypujemy cukier puder.

Wszystko mieszamy na wstecznych obrotach (czas: 15 sekund, obroty: 5 lub 6), możemy potem jeszcze skorzystać z funkcji "wyrabania ciasta" przez kilkanaście sekund. Ważne jest, żeby krem był dobrze wymieszany i gładki i w sam raz - ani za rzadki, ani za gęsty.

Nakladamy krem na wystudzone ciasto i na wierzch ucieramy, na drobnej tarce skórkę pomarańczy (oczywiście owoc musi być dokładnie umyty). Potem wkładamy blachę do lodówki na kilkanaście minut, żeby krem zgęstniał porządnie.

Smacznego!



1 komentarz:

  1. Rewelacja! Tylko z tego przepisu robię. Wychodzi idealnie. Po wylaniu ciasta na blachę, czekam trochę żeby soda i proszek do pieczenia popracowały na zimno. Potem ładnie wyrasta. Dziękuję za ten przepis!!!

    OdpowiedzUsuń

Termomiksfans

Termomiksery - wcześniej nazwa pojawiająca się jako określenie urządzeń laboratoryjnych mieszających i podgrzewających probówki. Gdy pojawił się Thermomix i jego naśladowcy, przypisać im można jedno miano wspólne - termomiksery kuchenne.

Łączna liczba wyświetleń